Postitatud

PROFESSIONAALSED NAHAHOOLDUSED RASEDUSE AJAL

Naha hooldus raseduse ajal

Rasedus on imeline aeg, kuid siinkohal jagunevad naised naha seisukohalt kaheks – ühtedel on nahk raseduse ajal imeline, kuid teistel tekivad vistrikud, valulikud kolded ja pigmendilaigud – APPI! Mida teha? Üks on kindel, analüüsi, kuhu ja mida Sa tegema lähed ning küsi ENNE protseduuri enda jaoks vajalikud küsimused ja vaata üle, millist kosmeetikat kodus kasutad ning vajadusel konsulteeri oma nahahooldusspetsialistiga! 

Kosmeetiliste protseduuride ohutus rasedatel ja/või imetavatel patsientidel on keeruline kliiniline küsimus, mida ümbritseb pigem ebakindlus. Väiksemaid protseduure, nagu raseerimine, augustamine, lõikamine ja elektrokauterisatsioon, peetakse ohutuks. Keemiliste koorimiste osas peetakse glükool- ja piimhappekoorijaid ohutuks; trikloroäädik- ja salitsüülhappekoorijaid tuleks siiski vältida või kasutada võimalikult ettevaatlikult. Botuliintoksiin ohutusandmed on ebapiisavad. Skleroteraapia võib olla raseduse ajal ohutu, kuid seda tuleb vältida esimesel trimestril ja pärast 36. rasedusnädalat. (Pea kindlasti nõu oma arstiga!) 

Rasedusest tingitud füsioloogilised ja hormonaalsed muutused kehas võivad muuta spetsialisti lähenemist erinevatele protseduuridele sel perioodil. Raseduse ajal tõuseb östrogeeni ja progesterooni tase kehas hüppeliselt, mis mõjutavad ka nahka. Üks kõige sagedamaid muutusi on rasu tootmise suurenemine, mis võib tekitada ka vistrikke ja ebapuhtusi. Lisaks sellele ka pigmentatsioonimuutusi. Hoolduse käigus võib suureneneda õhetus ja punetus, suureneda melanotsüütide stimulatsioon (hüperpigmentatsiooni oht) ja haavade paranemise muutus (suurenenud kalduvus hüpertroofiliste armide ja keloidide tekkeks) on ühed vähesed muutused, mida professionaalse hoolduse juures võib esineda. Hormonaalsed kõikumised võivad esile kutsuda nahaprobleeme, nagu melasma (või nn raseduse mask, mis on venitusarmide järel teine ​​kõige levinum kaebus ja võib taanduda 1 aasta jooksul pärast sünnitust 70% naistest ilma mingit ravi kasutamata), kasvajad üle naha, nagu akrokordonid, angioomid, nevusid ja tüükad. Nende arv võib suureneda või isegi tumeneda. 

Õnneks on enamik puhastustooteid, toonikuid, seerumeid ja kreeme raseduse ajal ohutud. Kui raseduse ajal on nahk tundlik, tuleks eelistada tooteid, mis ei sisalda tugevaid lõhna-värvi- ega säilitusaineid. Nahatooni ühtlustamiseks on soovitatud raseduse ajal kasutada arbutini asemel C-vitamiini. Retinooli või teisi a-vitamiinivorme sisaldavate toodete osas küsi nõu oma spetsialistilt.

KEEMILISED KOORIMISED

Glükoolhappe (GA) koorimine võib tekitada naha koorumist/ketendust (päikesekaitse). See on pindmine koorimine ja seda peetakse raseduse ajal ohutuks.

Piimhappe (LA) koorimine. Piimhape aitab nahka koorida, uuendada ja niisutada. Rasedusaegse akne korral isegi soovitatakse kasutada. 

Salitsüülhappe (SA) peel SA on β-hüdroksühape, millel on komedolüütilised ja keratolüütilised omadused. See on klassifitseeritud raseduse Cat C kategooriasse. Seetõttu on soovitatav salitsüülhapet rasedatel kasutada väikestel piirkondadel. 

Jessner-hape on erinevate hapete kokteil, kuhu on lisatud tsitrushape, piimhape ja salitsüülhape. Salitsüülhappe tõttu tuleb toodet kasutada pigem ettevaatlikult. 

Kasutatud allikad:

J Cutan Aesthet Surg. 2022 Apr-Jun; 15(2): 108–117. DOI: 10.4103/JCAS.JCAS_226_20

“A review of the safety of cosmetic procedures during pregnancy and lactation”, M.K. Trivedi BS, BA , G. Kroumpouzos MD, PhD , J.E. Murase MD . DOI: https://doi.org/10.1016/j.ijwd.2017.01.005